DDM Libertin

ZOO koutek

Již několik let v Libertinu vytváříme, rozšiřujeme a vylepšujeme prostory pro zvířata, o která se starají děti v Chovatelském kroužku a Teraristickém kroužku. Každou Otevřenou sobotu si je můžete přijít prohlédnout, některá i pohladit.

Pískomilové

V září školního roku 2013/2014 se náš zookoutek rozrostl o nová zvířátka, a to pískomily.

Tito myšovití hlodavci jsou velice čilá zvířátka podobná křečkům. Jak už napovídá název těchto hlodavců, pocházejí z pouště, kde žijí v norách ve složité soustavě chodbiček, které vyhrabávají. Proto, na rozdíl od ostatních zvířat, naši pískomilové nežijí v kleci, ale ve shora uzavřeném akváriu, díky kterému je můžeme pozorovat při jejich oblíbeném norování.

Jejich nejoblíbenějšími dobrotami jsou granulky, tvrdé pečivo, zelenina a ovoce. Pískomilové, jako pouštní zvířátka, umějí velice dobře hospodařit s vodou, tudíž nepotřebují mít napáječku s vodou. Z toho důvodu mají naše zvířátka neustálý přístup k jablíčkům a dalším druhům ovoce a zeleniny, ze které si potřebné tekutiny mohou vzít.

Krajta tmavá – Python molurus bivittatus

Pochází z Jihovýchodní Asie, kde je často lovena pro maso a kůži. Patří mezi nejdelší hady světa, může dorůst až do délky 8 m, v zajetí dorůstá průměrně do 5 – 6 metrů. Je to velmi silný škrtič, který se živí teplokrevnými živočichy až do velikosti menšího selete. Jedná se o poměrně klidnou a neagresivní krajtu.

V Libertinu chováme tyto krajty v několika barevných mutacích a každoročně je zde úspěšně rozmnožujeme. Náš největší exemplář měří 4,5 metru a váží 40 kg. Jako potravu předkládáme králíky a slepice.

Křeček

V našem libertinském zookoutku mýváme několik druhů křečků. Mezi naše kamarády patří syrský křeček, zlatý nebo džungarský křeček.

Kdysi mezi křeččí rodinu patřil i džungarák Micky, který se nám bohužel ztratil. Micky byl cestovatel a ztratil se nám několikrát. Poprvé to bylo v červnu 2013 po čtvrtečním kroužku, kdy jsme bohužel špatně zavřeli klec a Micky si udělal přes víkend výlet. V pondělí jsme po něm začali pátrat. Nakonec ho Míša našla, Micky po ní vykukoval mezi klecemi a nalákat ho k nám nebylo vůbec těžké. Po víkendu bez jídla, přiběhl na šustění sáčku se zrníčky prakticky okamžitě. Tenhle neočekávaný výlet dopadl dobře.

Nakonec jsme ale o Mickyho přišli. V říjnu 2014, když jsme se dostavili na kroužek, jsme zjistili, že je pryč. Nikdo nevěděl, kdy mohl zmizet a nejzvláštnější bylo to, že klec byla zavřená, takže nikdo neví, co se s malým džungaráčkem stalo. Aby nám nebylo smutno, 3. října jsme si vybrali ve zverimexu malého roztomilého krečíka, který jako by Mickymu z oka vypadl. Jmenoval se Pinďa a stal se oblíbencem všech dětí.

Králík

Naši králíci bydlí v ohradě ještě s několika morčátky. Náš černý, ale již značně prošedivělý, samec se jmenuje Krtek. Ohrada je mu malá a rád vyskakuje ven. Někdy ho dokonce můžete potkat na procházce po Libertinu.

Mezi králičí nejoblíbenější dobroty patří jednoznačně mrkev, jablíčka a seno, které také s radostí roztahají po celém výběhu, když si hrají. Avšak nepohrdnou ani ostatními pamlsky, které jim děti donesou, například tvrdé pečivo.

 

 

Zprávičky

ZÚ Radiotechnika se nekoná

V pondělí 14. 1. se nekoná z důvodu nemoci vedoucí kroužek Radiotechnika.

Libertin je přes vánoční prázdniny uzavřen

Libertin je přes vánoční prázdniny uzavřen.

Otevíráme opět 3. 1. 2019

 Děkujeme :-)

Pohybové hry pro předškoláky

 ZÚ Pohybové hry pro předškoláky toto úterý 4.12.2018 odpadá. Děkujeme za pochopení a přejeme krásného Mikuláše:)

Výtvarný kroužek pro předškoláky, školáky a také rybářský kroužek

Výtvarný kroužek pro předškoláky a školáky a také Rybářský kroužek tuto středu 5.12.2018 odpadá. Děkujeme za pochopení a přejeme krásného Mikuláše:)

Joga 2

Dnes 29. 11. 2018 odpadá Joga pod vedením Vlasty Matějovské. Děkujeme za pochopení :-)

Podzimní prázdniny

V pondělí 29. 10. a v úterý 30. 10. jsou podzimní prázdniny. Kroužky v Libertinu se nekonají, ale můžete využít náhradní program - Prázdninová keramická dílna nebo Prázdninový zookoutek.

Vaření s mistrem kuchařem

Kroužek Vaření s mistrem kuchařem začíná ve středu 3. 10. 2018 v 15.00 - 16.30 hod.

Výtvarný kroužek pro předškoláky

Výtvarný kroužek pro předškoláky se koná každou středu v ateliéru v čase 15.00 - 16.00 hod.

Hip-Hop Tutti-Frutti

Všechny skupiny Hip-Hop Tutti-Frutti začínají od pondělí 10. 9. 2018 :-)

ZÚ Joga II.

20. 9. 2018 odpadá z důvodu pracovní cesty vedoucí V. Matějovské Joga II.