DDM Libertin

ZOO koutek

Již několik let v Libertinu vytváříme, rozšiřujeme a vylepšujeme prostory pro zvířata, o která se starají děti v Chovatelském kroužku a Teraristickém kroužku. Každou Otevřenou sobotu si je můžete přijít prohlédnout, některá i pohladit.

Pískomilové

V září školního roku 2013/2014 se náš zookoutek rozrostl o nová zvířátka, a to pískomily.

Tito myšovití hlodavci jsou velice čilá zvířátka podobná křečkům. Jak už napovídá název těchto hlodavců, pocházejí z pouště, kde žijí v norách ve složité soustavě chodbiček, které vyhrabávají. Proto, na rozdíl od ostatních zvířat, naši pískomilové nežijí v kleci, ale ve shora uzavřeném akváriu, díky kterému je můžeme pozorovat při jejich oblíbeném norování.

Jejich nejoblíbenějšími dobrotami jsou granulky, tvrdé pečivo, zelenina a ovoce. Pískomilové, jako pouštní zvířátka, umějí velice dobře hospodařit s vodou, tudíž nepotřebují mít napáječku s vodou. Z toho důvodu mají naše zvířátka neustálý přístup k jablíčkům a dalším druhům ovoce a zeleniny, ze které si potřebné tekutiny mohou vzít.

Krajta tmavá – Python molurus bivittatus

Pochází z Jihovýchodní Asie, kde je často lovena pro maso a kůži. Patří mezi nejdelší hady světa, může dorůst až do délky 8 m, v zajetí dorůstá průměrně do 5 – 6 metrů. Je to velmi silný škrtič, který se živí teplokrevnými živočichy až do velikosti menšího selete. Jedná se o poměrně klidnou a neagresivní krajtu.

V Libertinu chováme tyto krajty v několika barevných mutacích a každoročně je zde úspěšně rozmnožujeme. Náš největší exemplář měří 4,5 metru a váží 40 kg. Jako potravu předkládáme králíky a slepice.

Křeček

V našem libertinském zookoutku mýváme několik druhů křečků. Mezi naše kamarády patří syrský křeček, zlatý nebo džungarský křeček.

Kdysi mezi křeččí rodinu patřil i džungarák Micky, který se nám bohužel ztratil. Micky byl cestovatel a ztratil se nám několikrát. Poprvé to bylo v červnu 2013 po čtvrtečním kroužku, kdy jsme bohužel špatně zavřeli klec a Micky si udělal přes víkend výlet. V pondělí jsme po něm začali pátrat. Nakonec ho Míša našla, Micky po ní vykukoval mezi klecemi a nalákat ho k nám nebylo vůbec těžké. Po víkendu bez jídla, přiběhl na šustění sáčku se zrníčky prakticky okamžitě. Tenhle neočekávaný výlet dopadl dobře.

Nakonec jsme ale o Mickyho přišli. V říjnu 2014, když jsme se dostavili na kroužek, jsme zjistili, že je pryč. Nikdo nevěděl, kdy mohl zmizet a nejzvláštnější bylo to, že klec byla zavřená, takže nikdo neví, co se s malým džungaráčkem stalo. Aby nám nebylo smutno, 3. října jsme si vybrali ve zverimexu malého roztomilého krečíka, který jako by Mickymu z oka vypadl. Jmenoval se Pinďa a stal se oblíbencem všech dětí.

Králík

Naši králíci bydlí v ohradě ještě s několika morčátky. Náš černý, ale již značně prošedivělý, samec se jmenuje Krtek. Ohrada je mu malá a rád vyskakuje ven. Někdy ho dokonce můžete potkat na procházce po Libertinu.

Mezi králičí nejoblíbenější dobroty patří jednoznačně mrkev, jablíčka a seno, které také s radostí roztahají po celém výběhu, když si hrají. Avšak nepohrdnou ani ostatními pamlsky, které jim děti donesou, například tvrdé pečivo.

 

 

Zprávičky

Prohlášení o bezrizikovosti na pobytové a příměstské tábory

Na všechny příměstské a pobytové tábory je zapotřebí při nástupu odevzdat čestné prohlášení. Prosíme rodiče, aby potřebný formulář vyplnili předem a poslali po účastníkovi. Nebo vyplnili osobně v den nástupu na tábor. 

Potřebný formulář si stáhnete zde.

více informací

Den dětí jinak aneb s námi bez nás

Oslavte s námi Den dětí, který nemůže proběhnout tradičním způsobem, ale přesto jsme si pro vás připravili zábavný den.

více informací

Žádost o vrácení zápisného COVID-19

Vzhledem k situaci, která vznikla díky COVID-19 můžete žádat o vrácení zápisného. Pokud chcete zažádat o vrácení peněz, použijte speciální formulář, který naleznete zde.

Poukázky ze školních olympiád mají prodlouženou platnost.

Některé školní olympiády stihly proběhnout. Často nám píšete nebo voláte, jak je to s platností poukázky.

Všem knižním poukázkám se z důvodu současného stavu prodlužuje platnost . A to konkrétně do konce školního roku (30.6.2020). Výherci tak mají dostatek času na to, si vyzvednout svoji zaslouženou odměnu.

Výroba papírového srdce

Papírové srdce můžete použít jako dopis nebo si ho vytvořit jen tak pro radost.

více informací

Vytvořte si větrný mlýn

Máte kreativní chvilku? Vytvořte si společně s námi větrný mlýn.

více informací

Výroba velikonočního vajíčka

Vytvořte si krásné velikonoční vajíčko. Poradíme vám, jak na to.

více informací

Jak na velikonoční věnec

Možná si myslíte, že výroba velikonočního věnce je jen pro zkušené kreativce. Opak je pravdou. Víme jak na to.

více informací

Výroba velikonočního ptáčka

Velikonoce jsou v plném proudu. Vytvořte si velikonočního ptáčka.

více informací

Posilování se Sárkou

Máme tu pro vás další aktivitu. Tentokrát se pořádně zapotíte. Sárka z mažoretek Adelline si připravila video na téma domácí posilovna.

více informací